90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz

środa, 21 sierpień 2019

20 lipca 2018 r Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął ustawę ustanawiająca rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. W uzasadnieniu czytamy między innymi:"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu "Solidarność" i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. W sierpniu 1980 roku Anna Walentynowicz została zwolniona z pracy. Stało się to bezpośrednią przyczyna wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie Jej do pracy. Anna Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską doprowadziła do kontynuacji strajku 16 sierpnia i przeobrażenia go w strajk solidarnościowy z robotnikami strajkującymi w innych zakładach pracy.W wolnej Polsce przez wiele lat pozostawała niedoceniana i dopiero w 2006 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński odznaczył Ją Orderem Orła Białego. Zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku."

Dnia 15.08.2019r (w 90. rocznicę urodzin Anny Walentynowicz) Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski złożył w imieniu mieszkańców Łap wiązankę kwiatów pod pomnikiem na Skwerze im. Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu. 

W uroczystości udział wzięli między innymi: Anna Fotyga - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Walentynowicz - syn Anny Solidarność, Kacper Płażyński- Przewodniczący Klubu Radnych PiS Rady Miasta Gdańska, Romuald Plewa - Radny Klubu PiS Rady Miasta Gdańska, Czesław Nowak - Prezes Stowarzyszenia "Godność", Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Strzebielinek (obóz internowania), Dyrektor IPN oddział Gdańsk- prof.dr hab. Mirosław Golon, Roman Kuzimski -Z-ca Przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, stoczniowcy oraz mieszkańcy Gdańska.

O godz . 11:00 wszyscy wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku. Mszę koncelebrował ksiądz kanonik Ludwik Kowalski proboszcz parafii pw. Świętej Brygidy w Gdańsku (Człowiek Roku "Tygodnika Solidarność").  

Pan Janusz Walentynowicz skierował do Mieszkańców Łap poniższe słowa:

DSC 0748 001