Kpt. Jan Krassowski laureatem Nagrody Honorowej "Świadek Historii"

czwartek, 13 grudzień 2018

Nagrodę Honorową Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii" otrzymało czworo zasłużonych dla upamiętniania historii narodu polskiego. Wśród nich znalazł się łapianin kapitan Jan Krassowski, Prezes Związku Żołnierzy AK Warszawa-Mazowsze Koło w Łapach. Uroczystość odbyła się w środę, 12 grudnia, w siedzibie białostockiego oddziału IPN. Gratulacje kpt. Janowi Krassowskiemu przekazali w czasie uroczystości burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i jego zastępca Krzysztof Dudziński.

W uroczystości wziął udział Jan Baster – zastępca prezesa IPN, który odczytał list prezesa Jarosława Szarka, skierowany do uczestników wydarzenia. W liście dr Jarosław Szarek podziękował lauretom za heroizm i odwagę, którą wykazywali się wówczas, kiedy wymagał tego interes narodu i Rzeczypospolitej.

- »Świadek historii« to ktoś szczególny. Ktoś, kto przeżył określony czas i potrafi o nim zaświadczyć, potrafi zaangażować się w upamiętnienie tych wydarzeń. To ktoś zdolny do opowiadania historii z uwagi na jej ważność w budowaniu niezależnego państwa i suwerennego narodu” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek.

Pozostałe osoby uhonorowane w tegorocznej edycji nagrody to: Janina Mirosława Aleksandrowicz, Kazimierz Jędrzej Wosiek, Kazimierz Waszczuk.

Wśród laureatów nagrody przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej są:

śp. Danuta Skibko (2013 r.), śp. por. Edward Dziemianowicz (2014 r.), dr Tadeusz Borowski-Beszta - honorowy obywatel miasta i gminy Łapy (2014 r.), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach (2015 r.) oraz kpt. Jan Krassowski (2018 r.).

Jan Krassowski – ur. 21.08.1927 r. w Jabłoń-Piotrowicach. Prezes Związku Żołnierzy AK Warszawa-Mazowsze Koło w Łapach. Był naocznym świadkiem i uczestnikiem konspiracji w czasie II wojny światowej i w późniejszym okresie. Jako nastoletni chłopiec został członkiem AK. Po zakończeniu wojny działał w podziemiu niepodległościowym. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obrony Kraju, Medalem Pro Patria, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych. Organizator i uczestnik uroczystości upamiętniających obchody wydarzeń rocznicowych.

Relacja z uroczystości w instytucie Pamięci Narodowej - TVP 3 Białystok z dnia 12 grudnia 2018 r. tutaj