"Wakacyjne wędrówki – II edycja". Półkolonie w Płonce Kościelnej

wtorek, 09 lipiec 2019

Ciekawie i atrakcyjnie rozpoczęły się wakacje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej. „Stowarzyszenie Nasza Płonka” zorganizowało w dniach 24.06 – 28.06 letnie półkolonie, które współfinansował Urząd Miejski w Łapach. Organizatorzy zadbali, aby w programie zajęć każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Zajęcia prowadziły panie Agnieszka Stypułkowska, Aneta Łapińska i Agnieszka Kamińska.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Białostocki Teatr Lalek. Mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć do pomieszczeń, których na co dzień nie oglądamy, a bez których teatr nie istnieje. Uczniowie byli w pracowni krawieckiej, plastycznej, stolarskiej. Zobaczyli kulisy teatru, a także piwnicę pełną kukiełek, pacynek, marionetek i innych elementów dekoracji wykorzystanych w poprzednich latach. W Manufakturze Cukierków Cukier Lukier dzieci przyglądały się, jak wykonuje się słodycze z karmelu i zrobiły własnoręcznie lizaki.

Drugiego dnia również nie zabrakło atrakcji. Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii w Szwadronie Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie. W izbie pamięci mogli obejrzeć wyposażenie żołnierzy z czasów II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku naszych prababci. Młodzi ułani popisywali się zręcznością podczas jazdy konno z szablą i lancą. Każdy z uczestników zajęć miał okazję dosiąść kawaleryjskich koni. Kolejne atrakcje czekały w Ośrodku Edukacji Leśnej „Cyraneczka”. Pani leśnik ciekawie opowiadała o zwierzętach, które można spotkać w naszych okolicach. Spacer po lesie zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Kolejny dzień to wizyta w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach. Uczniowie zwiedzili Podlaski Ogród Ziołowy, wysłuchali gawędy o ziołach, ich właściwościach i zastosowaniu w wielu dziedzinach życia. Każdy z uczestników półkolonii samodzielnie przygotował herbatę z wybranych przez siebie roślin, którą zabrał do domu. Warsztaty zakończyły się wspólnym zjedzeniem pieczonych kiełbasek.

Następnego dnia uczestnicy półkolonii wybrali się na wycieczkę do Białegostoku.
W kinie obejrzeli film pt. ,,Agent kot". W pizzerii „Da Grasso” uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Dzieci wykonały własną pizzę, którą po upieczeniu zjadły ze smakiem.

Ostatni dzień półkolonii wszyscy spędzili w szkole, na placu zabaw i na basenach
w Płonce Kościelnej. Uczniowie w duchu rywalizacji bawili się i grali w różne gry zespołowe i terenowe. Piękna, słoneczna pogoda, miłe towarzystwo i wesoła zabawa zakończyła tegoroczną edycję wakacyjnych wędrówek.

Organizatorzy zajęć składają serdeczne podziękowania nauczycielom i wolontariuszom, którzy włączyli się w opiekę nad uczniami, życząc wszystkim miłych wakacji. Do zobaczenia za rok!

Projekt pn. "Wakacyjne wędrówki – II edycja" został dofinansowany z budżetu gminy Łapy.

                                                                      Stowarzyszenie Nasza Płonka